Novinky

Sdružení železničních společností pořádá 22.2.2017 seminář pro dopravce
[20.1.2017]

Příspěvky ze semináře pro dopravce najdete v sekci "Dokumenty"
[27.1.2017]


Evropská unie Jízdní řády

Stát odmítá převést nevyužívané lokálky na obce. Hrozí zrušení tratí, které bude stát miliardy

5. března 2012

Vláda projedná 7. března materiál, který určuje pravidla Pravidla převodu vybraných železničních drah v majetku státu na nové nabyvatele. Pravidla jsou jednoduchá: stát nabídne tratě zájemcům ve veřejné soutěži za odhadní cenu, nenajde-li se zájemce, bodou tratě nabídnuty ministerstvu obrany, neprojeví-li obrana zájem, budou tratě zrušeny. Tržní cenu nelze použít (s železničními tratěmi se běžně neobchoduje), cena podle zákona a prováděcí vyhlášky pro oceňování je i při maximální amortizaci stoleté tratě v průměru 1,5 mil. Kč za kilometr. Za takovou cenu ovšem lokálku, jejiž provozování je ztrátovou záležitostí, nekoupí nikdo.

O tratě projevily zájem obce, jenomže s těmi se vláda bavit nechce. Pro obce je jedinou variantou bezúplatný převod, jenomže to by podle ministersva dopravy byla nedovolená podpora. Jistě by se dala vyjednat v Bruselu bloková výjimka, jenomže to vláda nechce. Mj. má obavu z toho, že by obce chtěly na udržování tratí dotaci - stejně tak, jako na stejné tratě dostává dotaci Správa železniční dopravní cesty.

V úvahu připadá i jiný provozovatel dráhy - soukromé subjekty to umí podstatěn levněji, než státní organizace. Ale s tím vláda také nepočítá - co kdyby se ukázalo, že státní organizace je přiliš nákladným provozovatelem státních tratí.

Takže některé tratě, na kterých stát nemá zájem, budou asi nakonec zrušeny. Vládní materiál se taktně nezmňuje o tom, že po zrušení bude následovat likvidace nepotřebné tratě. A to za nemalé peníze, zlikvidovaný kilometr přijde podle odborníků v průměru na 6 mil. To že s ekonomockými důsledky vládní materiál nepočítá, je buď podezřelé, nebo materiál sestavili diletanti. Vládní materiál totiž neobsahuje vůbec žádný ekonomický rozbor.

Sdružení železničních společností protestuje. I přesto, že si je dobře vědomo toho, že skutečně existuje řada tratí, které vedou mimo vesnice a města a které lze stěží využít, je řada lokálek, dnes málo používaných, které oživit a provozovat lze. Proto SŽS navrhuje, aby byl stanoven jiný postup při řešení problému mlo využívaných železničních tratí - mělo by být postupováno podle místních podmínek a na základě jasně definovaného využití konkrétní tratě, základem musí být dobře zpracovaný projekt. Řešení "my dráhy nedáme, raději je zbouráme" není přijatelné. Nejen z celospolečenského hlediska, ale také s ohledem na kapsu daňového poplatníka, který nakonec likvidaci tratí zaplatí ...

[5.03.2012]


© 2007 Sdružení železničních společností, Žižkova 595, 551 01 Jaroměř, tel.: +420 491 459 223, +420 731 415 372, e-mail: szs@rail.cz
Produced by GAT.cz