Novinky

Sdružení železničních společností pořádá 22.2.2017 seminář pro dopravce
[20.1.2017]

Příspěvky ze semináře pro dopravce najdete v sekci "Dokumenty"
[27.1.2017]


Evropská unie Jízdní řády

Ohlednutí za rokem 2008

1. února 2009

I v roce 2008 nesly téměř všechny osobní vlaky logo ČD, se soupravami, které až na malé výjimky pamatovaly dětství a mládí dnešních padesátníků. Soukromých, nestátních, chcete-li alternativních dopravců v osobní dopravě je stále velmi málo, na vlastních či pronajatých tratích jezdí OKD-doprava, Veolia-Transport, Viamont a Jindřichohradecké místní dráhy, na ostatních tratích ve správě SŽDC najdete Viamont, se kterým z Karlových varů do Mariánských Lázní se svezete moderní motorovou jednotkou a společnost Railtarnsport na severu Čech.

Všichni odpovědní uznávají nutnost konkurence v osobní železniční dopravě, jenom do vypsání výběrových řízení na výkony v tzv. veřejném zájmu, tedy na dotované rychlíky a regionální osobní vlaky, se nikomu nechce. Ministerstvo dopravy údajně čeká na nový zákon o veřejné dopravě, kraje až na výjimky (Liberecký kraj) váhají také. A tak se bez výběrového řízení přidělují miliardy z veřejných prostředků ve formě "úhrady ztráty z provozování drážní dopravy ve veřejném zájmu" téměř výhradně Českým dráhám.

Relativně dobře fungovala nákladní doprava, kde už existuje konkurence, ovšem dceřiná společnost Českých drah firma ČD Cargo, si přesto zachovává dominantní postavení na trhu nákladní dopravy. Alternativní dopravci začínají používat v nákladní dopravě moderní stroje a tak na našich tratích můžete vidět např. i moderní dieselové lokomotivy nzavané "Herkules".

V minulém roce se Správě železniční dopravní cesty podařilo upravit tratě pro provoz moderních elektrických lokomotiv a firmě Siemens omezit rušení češkého zabezpečovacího zařízení. Na našich tratích se tak konečně objevily nejmodernější elektrické lokomotivy "Taurus". Zanikl tak letitý monopol Českých drah a jejich dceřinné společnosti ČD Cargo, které jediné vlastnily lokomotivy sice zastaralé, ale jediné, které na naše tratě mohly.

[1.2.2009]


© 2007 Sdružení železničních společností, Žižkova 595, 551 01 Jaroměř, tel.: +420 491 459 223, +420 731 415 372, e-mail: szs@rail.cz
Produced by GAT.cz